عوارض سولاریوم

عوارض سولاریوم

تا به امروز کمتر در مورد عوارض سولاریوم گفته شده است و البته فدا کردن سلامت برای زیبایی نیز از قدیم در ژن ما ایرانی ها بوده و هست و کامل ترین و غیر قابل انکار ترین و هولناک ترین شکل آن نیز در بدنسازی نوین و در آنچه که در باشگاه های فیتنس و بدنسازی و حتی قوی ترین مردان و پاورلیفتینگ رخ می دهد به چشم می خورد.

وقتی در باشگاه بدنسازی سه برابر وزن خود را لیفت کرده و فقط برای اینکه شب در اینستاگرام لایک جمع کرده باشید در زیر چنین فشاری تقلا می کنید شاید ندانید ولی تردید نداشته باشید چندی بعد در اثر سیاه شدن سر استخوان ران، تن به تعویض مفصل لگن و ران خواهید داد و …

در کشورهایی که ساحل دارد و برنزه کردن در ساحل نیز ممنوع نیست مردم در تابستان و فصول گرم سال آفتاب گرفته و برنزه می شوند ولی در ایران سواحل برای این کار زیاد مساعد و مناسب نیستند و زمستان و تابستان نیز ندارد و بازار برنزه بازی آنهم با دستگاه سولاریوم همواره داغ است.

در ایران حتي کساني که از نقطه نظر تخصصي نمي توان گفت که حتي بدني هم دارند نيز تمايل به برنزه کردن همين بدن مملو از چربي خود دارند چرا که امروزه اعتقاد عموم بر اين است که بدن هاي برنزه شکيل تر و جذاب تر و اينها هستند!

سال ها قبل که دستگاه هايي به اسم سولار نبود افراد براي برنزه کردن بدن خود در استخرهاي رو باز و يا زمان هايي که منازل هنوز قد قوطي کبريت نشده بودند در حياط خانه هاي خود پس از خيس کردن بدن خود و پس از چرب کردن بدن خود با معجون هايي که عموما خودشان با قهوه و روغن زيتون و … تهيه مي کردند در معرض آفتاب مي خوابيدند تا پس از چندين جلسه که گاه به ده ها جلسه هم مي کشيد اندکي برنزه شوند ولي امروزه به مدد دستگاه هاي سولاريوم اين روند را در عرض يکي دو روز طي مي کنند و برنزه مي شوند.

فرهنگ برنزه شدن

فرهنگ برنزه شدن نيز از جمله فرهنگ هاي وارداتي است که امروزه شديدا در ميان ما شايع شده است. کم نستند افرادي که حتي رنگ دمبل و وزنه را نيز به چشم نديده اند ولي با شروع تابستان آنچنان برنزه مي کنند از چهره و صورت شان فقط سفيدي يک جفت چشم است که برق مي زند و در اين زمينه دختر و پسر هم نداريم و اين بيماري در ميان هر دو جنس يه يکسان شايع است.

سولاريوم

در مورد اينکه برنزه مي کنيد يا نمي کنيد اختيار با خود شماست و ما در زمينه ي فرهنگ سازي ابدا وارد نمي شويم ولي در مورد اينکه سولاريوم چيست و چه منافع و چه مضراتي دارد حق با ماست تا داد سخن در دهيم. سولاريوم به اتاقک هايي که اطلاق مي شود که با انرژي برق نوراني مي شوند و بدن و پوست آدمي با قرار گرفتن در معرض اين نور شديدا واکنش نشان داده و تيره و برنزه مي شود و صد البته براي بهتر کردن و تغيير رنگي که سولاريوم مي دهد گاها از ماليدني هايي بر روي پوست نيز بهره مي گيرند.

خطرات سولاريوم

همانگونه که که نور خورشيد حاوي اشعه فرا بنفش يا همان uv است نوري که از دستگاه سولاريوم خارج شده و بر بدن تابانده مي شود نيز شديدا و قويا حاوي اشعه ي مضر فرابنفش مي باشد و تابش اين اشعه بر بدن و پوست ممکن است موجب بروز تبعات منفي شديد گردد.

ملانوما

ملانوما نوعي سرطان پوست است که در ملانوسيت هاي پوست رخ مي دهد و تصویر یک نمونه ابتلا به ملانوما را نیز می بینید.

تصویر یک نمونه سرطان پوست یا همان ملانوما را می بینید
عوارض سولاریوم

ملانوسيت ها توليد رنگ دانه هايي موسوم به ملاتونين مي کنند و حتما مي دانيد که اين رنگ دانه ها هستند که رنگ طبيعي پوست ما را شکل مي دهند. اين نوع از سرطان خصوصا در بدن و در پوست کساني که به مدت هاي مديد در زير اشعه ي آفتاب مي مانند جادث مي شود و صد البته در ميان کساني که از سولاريوم استفاده مي کنند نيز بسيار شايع است.

جالب است بدانيد که اين نوع از سرطان در صورتي که پيشرفت بکند ممکن است سيستم لنفاوي را نيز درگير کرده و به مشکلات و تبعات منفي شديد تر ختم شود.

مشکلات بينايي

زماني که براي خريد عينک آفتابي مراجعه مي کنيد تاکيد داريد عينک حتما بايد آنتي يو وي باشد و يو وي همان اشعهي فرابنفش خورشيد است که در نور سولاريوم نيز به فراواني وجود دارد و به شدت براي شبکيه ي چشم مضر است و تابش طولاني مدت آن بر چشم به تخريب شبکيه و مشکلا شديد بينايي ختم مي شود و از اين نظر نيز سولاريوم را مي توان مضر دانست.

استفاده و افراط در استفاده!

شايد شما نيز از خود و از ما سوال بکنيد که اگر سولاريوم مضر است پس چرا دستگاهي به اين نام توليد و عرضه مي شود. ببينيد بحثي به نام استفاده داريم و مبحثي به نام افراط در استفاده! دستگاه هاي سولاريوم حتي براي مصارف کوتاه مدت نيز مي توانند مضز باشند هر چند اين گفته به اين معني نيست که هر کس از اين وسيله استفاده کرده باشد يقينا به سرطان پوست و کوري مطلق دچار است ولي وقتي شما که هنوز اولين مراحل ساختن بدن که همانا تمرين و رژيم غذايي و برنامه هاي هوازي و موارد مشابه را به جاي نياورده اي با پهلويي مملو از چربي و بدني کاملا گلابي شکل روزي سه بار و هر بار هم دو برابر زمان توصيه شده سولار مي گيري گويي که سولار خانه ي اول شماست ترديد نکن شديدا در معرض خطر هستي.

آفتاب به جاي سولار

قرار داشتن در معرض آفتاب هم اگرچه خود مضر بوده و نبايد طولاني مدت و ممتد و بدون چرب کردن و خيس کردن پوست باشد ولي باز تا حدودي قابل قبول است و به راحتي مي توانيد در استخرهاي رو باز و يا در هر مکاني که امکان داشته باشد با رعايت احتياط در معرض نور خورشيد بوده و بدن را برنزه کنيد ولي اينکه در عرض تنها ده روز با سولارهاي متعدد برنزه کنيد ايده ي بسيار خطرناک و بسيار هولناکي است.

از خطر قرمز رد نشويم!

سولاريوم حتي به صورت کنترل شده نيز براي بدن مضر است ولي در ايران پا را از استانداردها و خط قرمزها فراتر مي نهيم و مکررا و در هر جلسه حتي چندين برابر خط قرمزي که مشخص شده است در زير اشعه قرار مي گيريم و اين براي کسي که از تبعات منفي سولار آگاه است عملا به معني جنايت در حق بدن خود است.

در مورد تبعات منفي برنزه کردن پوست از طرق فيزيکي و نوري و غير شيميايي صحبت کرديم و در مورد پپتايدهاي برنزه کننده ي پوست که اين روزها براي برنزه کردن پوست از طريق شيميايي مورد استفاده قرار مي گيرد در همين سلسله مقالات صحبت خواهيم کرد. ما کمترين مسئوليتي در برابر سلامتي شما نداريم و اين سلامتي خود شماست که در اثر چنين رفتارهاي پر خطريي از دست مي رود. شما مختاريد تا سلامتي خود را فداي دو سه روز برنزه شدن بکنيد ولي در حد توصيه مي توانيم به عرض برسانيم مراقب سلامتي خودتان باشيد!

صادق سلامي

5 1 vote
امتیازدهی به مقاله

مطالب مرتبط

اشتراک
نوع اشتراک
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظر بدهید.x
()
x