۸ مکمل برتر دنیای بدنسازی

8 مکمل برتر دنیای بدنسازی

همین ابتدای کار باید اعلام کنم مکمل های بدنسازی بر خلاف آن چیزی که عموم تصور می کنند کشنده نبوده و در صورتی که به درستی انتخاب و مصرف شوند حتی مضر نیز نیستند. در این مقاله ۸ مکمل برتر دنیای بدنسازی را معرفی می کنیم.

امروزه اگر نگاهي به بازار بسيار شلوغ و شايد هم پر هرج و مرج مکمل هاي غذايي بيندازيد شايد در همان نگاه اول سرسام بگيريد. روزگاري بود که مکمل هاي غذايي زيادي در بازار نبود و نهايتا چند مورد وي و يکي دو مورد مولتي ويتامين بود که ورزشکاران مي توانستند آنها را تهيه و مصرف کنند ولي امروزه ورزشکاراني که قصد مصرف مکمل مي کنند انبوهي گزينه هاي متفاوت و متعدد در پيش روي خود دارند و صد البته سازندگان هر يک از اين نمونه ها هم در اغراق گويي هايي که تحت عنوان تشريح مکمل به خريدار عرضه مي کنند انبوهي ادعاهاي غير واقعي و اثرات محير العقول را به محصولات خود بسته و بدين وسيله خريداران را تشويق به خريد مي کنند که صد البته اغلب اين نمونه ها بي خاصيت تر از اين صحبت ها هستند که بتوانند منشا اثراتي که به اين مکمل ها ربط داده مي شوند بگردند.

حجم و رکورد

عموم ورزشکاراني که در باشگاه هاي بدنسازي و پاور تمرين کرده و از مکمل هاي غذايي استفاده کرده يا به دنبال حجم و وزن با کيفيت بوده و يا دنبال افزايش رکورد و افزايش قدرت بدني هستند و مکمل هايي که مصرف مي کنند يا به صورت مستقيم و يا به صورت غير مستقيم بايد در خدمت اين اهداف باشند ولي به عينه مي بينيم که انبوهي از مکمل هاي غذايي که عمدتا کارايي لازم را نيز نداشته و صرفا براي کسب درآمد و سوداگري توليد و عرضه مي شوند سر از بازار مکمل در مي آورند به نحوي که خريد و مصرف اين مکمل ها حتي در صورتي که صد در صد اصل باشند نيز در عمل اتلاف پول و ريختن پول مفت به جيب سازنده هاي اين مکمل ها بوده است.

هشت مکمل برتر

در اين مقاله به هشت نمونه از مکمل هاي غذايي که استفاده از اين مکمل ها مي تواند در خدمت ساخت عضلات و افزايش رکورد باشد اشاره خواهيم کرد. ضمن يادآوري دوباره ي اين مهم که اغلب نمونه مکمل هاي عرضه شده در بازار مکمل هاي غذايي دنيا کارايي لازم براي اهداف ورزشي را نداشته و اصولا غير ضروري هستنند بايد اشاره داشته باشيم که اين ادعا و پرداختن به اين هشت مورد مکمل هرگز به اين معني نخواهد بود هر مکملي که خارج از اين فهرست باشد به کل مردود بوده و به درد ورزشکاران نخواهد خورد، بلکه اين گفته به اين معني است که اين نمونه ها پر کاربردترين و عام ترين مکمل هايي است که مي تواند مورد استفاده ي ورزشکاران رشته هاي قدرتي قرار بگيرد.

کراتين

مکمل هايي که موسوم به کراتين هستند اعم از کراتين هاي مونوهيدرات و ميکرونايز و ترکيبي و غيره در حدود ده سال و اندي است که وارد بازار شده اند و شايد از جمله موثر ترين مکمل هايي هستند که مي توانند در خدمت اهداف ورزشي باشند.

اين دسته از مکمل ها به زبان ساده براي انباشته کردن ذخاير کراتيني که در درون عضلات وجود داشته و منبع تامين انرژي بدن در تمرينات روزانه به شمار مي روند به کار گرفته مي شوند و انصافا در اين زمينه نيز کارايي هاي لازم را از خود نشان داده اند. زماني که در طول روز تمرينات سنگين بدني انجام مي دهيد ذخاير کراتيني داخل بدن رو به تحليل مي روند و همين مساله نيز سبب مي شود که ديگر انرژي و توان کافي براي پرداختن به تمرين نداشته باشيد.

بديهي است با استفاده از مکمل هاي حاوي کراتين به راحتي مي توانيد اين ذخاير را دوباره احيا کرده و بدن را به طور مداوم مملو از کراتين نگه داشته و انرژي مورد نياز خود براي پرداختن به تمرينات شديد و مداوم در طول روز را فراهم کنيد.

ساده و مقرون به صرفه

مکمل هاي کراتيني اصولا مکمل هاي ساده و تا حدود زيادي مقرون به صرفه هستند که قيمت بالايي نيز ندارند و براي اغلب ورزشکاران نيز قابل تهيه و قابل استفاده هستند. در اين مقاله در مورد روش هاي تشخيص اصل از قلابي بحث نمي کنيم ولي به اين مهم اشاره کرده و رد مي شويم که امروزه قلابي زني خصوصا در مورد مکمل هاي پر مصرفي همانند کراتين بسيار بسيار رايج است به گونه اي که اغلب نمونه هاي موجود در بازار که من خود با اين همه تجربه در مورد تشخيص اصل اط قلابي و در تشخيص سره از ناسره شخصا از نزديک بررسي کردم قلابي و يا ري پک بودند به اين معني که قلابي سازان محترم دبه ي مکمل هاي اصلي را دوباره با مواد قلابي پر کرده و آنها را پلمپ نموده و به اسم مکمل هاي اوريجنال وارد بازار کرده اند.

در همان راستا که به مربيان از درون تهي و از بيرون پر ادعاي عرصه پرورش اندام ديمي ممد کول و جعفر بازو اطلاق مي کرديم و اين دو شخصيت معرف حضور همه ي خوانندگان هست محض يادآوري بايد عرض کنم که توليد کنندگان مکمل هاي قلابي را نيز به اسم عمومي جمشيد اوريجنال صدا مي نموديم.

افزايش ۱۵ درصدي توان

به طوري طبيعي مي توان انتظار داشت کساني که از مکمل هاي کراتيني و صد البته از نوع سالم و اوريجنال آن استفاده مي کنند در قياس با کساني که از اين دسته از مکمل ها استفاده نمي کنند ۱۵ درصد انرژي و توان و همچنين قدرتي بدني بيشتري را تجربه کنند.

هشدار جدي در مورد مکمل ها

اين مسئله تنها محدود به ايران نمي شود بلکه در دنيا نيز معمول بوده است که مقاله هاي عرصه ي مکمل هاي غذايي توسط کساني که دستي در فروش دارند نوشته شود و بديهي و طبيعي است که نگارنده هر چيزي که در انبار و ويترين داشته باشد در مورد آن، مقاله از خود در کرده و هر در چنته دارد در تملق و چاپلوسي مکملي که تشريح مي کند را به هم بافته و هر چه خوبي در دنيا و هر چه اثر مثبت در ورزش مي توان يافت را به خيک مکملي که در باب آن، مقاله در مي کند بسته و همه ي اين موارد را يکجا به خواننده القا کند تا خواننده بلافاصله پس از خواندن اين مقاله اين مکمل را خريداري کند و چون بازار مملو از قلابي است و نمونه ي اصل اين مکمل نيز فقط در نزد خود استاد موجود است از خود استاد تهيه کند ولي در سري مقالاتي که ما براي شما در مي کنيم ابداً از اين خبرها نيست چون اصولا ما فروش مکمل و غيره نداريم و از اين روست که اگر معايب و ايراداتي نيز در مورد مکمل ها در ميان باشد بدون در نظر گرفتن هرگونه ملاحظات، شفاف و روشن وسط دايره مي ريزيم!

دستور کلي مصرف کراتين

براي گرفتن بهترين و سريع ترين تاثير از مکمل هاي کراتيني، در طول ۵ الي ۷ روز اول روزانه ۲۰ گرم در وعده هاي متعدد استفاده کرده و در ادامه نيز به مدت ۲۸ روز روزانه ۵ الي ۱۰ گرم از اين مکمل را ميل کنيد. بديهي است به دليل اشباع شدن کراتين در بدن، نيازي نيست مکمل هاي کراتيني را در تمام دوران ورزشي خود ميل کنيد. يک ماه مصرف و دو هفته قطع، بهترين شيوه براي بهره گرفتن از اين دسته از مکمل خواهد بود.

هشدار

افراط در مصرف کراتين و مکمل هاي کراتيني به افزايش محسوس اوره ي خون و تبعات منفي ناشي از آن و همچنين به افزايش احتمال ابتلا به سنگ هاي کليه و مثانه و کيسه صفرا ختم خواهد شد. معمولا مکمل سازان به دليل اينکه افراط شما در مصرف مکمل هاي شان سبب انباشه تر شدن پول در جيب آنها مي شود عموما هشداري در مورد افراط در مصرف و طولاني تر کردن دوره ي نمي دهند ولي ما آنچه که لازم است و بايد بدانيد را به شما مي گوييم.

کافئين

اين ماده که منشا طبيعي داشته و از قرن ها و شايد هم هزاران سال قبل به صورت طبيعي در دنيا مورد استفاده ي انسان قرار داشته است شايد پر مصرف ترين محرک سيستم عصبي باشد که در دنيا کاربرد دارد. نمونه ي طبيعي آن را در قهوه مي توان يافت و نمونه هاي پودري و قرصي و حتي تزريقي آن را نيز در قالب مکمل هاي غذايي و صد البته داروهاي شيميايي مي توان سراغ گرفت.

قهوه

نام قهوه از نام منطقه اي موسوم به کافا در جنوب غربي اتيوپي گرفته شده است که نسختين و اصلي ترين زادگاه قهوه در دنيا بوده است. شيوع مصرف قهوه خصوصا در ميان مسلمانان بسيار چشمگير بوده است. به دليل حرام بودن شراب در اسلام، مسلمانان توصيه به خوردن قهوه شده و همچنين خود نيز به سمت و سوي استفاده از قهوه متمايل شدند به نحوي که در قرون ۱۳ تا ۱۵ ميلادي در عثماني و مصر و شام قهوه خانه هاي متعدد تاسيس شدند و قهوه به اصلي ترين نوشيدني حلال رايج در ميان مسلمانان بدل شد.

تلاش براي تحريم قهوه

البته در اين دوران برخي تلاش داشتند تا اثرات تحريک کنندگي قهوه را تا حدودي با اثرات الکل قياس کرده و سعي در حرام جلوه دادن قهوه نيز بکنند که البته زياد موفق نشدند. همچنين به دليل اينکه مردان به بهانه ي خوردن قهوه هم که شده در قهوه خانه ها جمع شده و در کنار قهوه به قمار و بازي و موارد مشابه نيز کشيده شده و از اين نظر قهوه خانه ها به نوعي موجب کاهش رفت و آمد مردم به مساجد مي شدند نيز تلاش براي ممنوع کردن قهوه صورت گرفت که چندان کارگرد نيفتاد.

رسوخ قهوه به اروپا

اگر تصور مي کنيد که ما مسلمانان قهوه را از غرب وارد کرده و قهوه خوردن را از غربي ها آموخته ايم بايد به عرض برسانم که داستان دقيقا عکس آن چيزي است که تصور مي کنيد و اين عثماني هاي مسلمان بودند که براي نخستين بار از طريق تجارت دريايي قهوه را به اروپايي ها شناساندند!

اروپايي ها که در ابتدا به قهوه به عنوان نوشيدني مسلمانان به ديده ترديد نگريسته و از آن واهمه داشتند در براي شيوع مصرف قهوه در اروپا مقاومت کردند ولي گفته مي شود در سال ۱۶۰۰ ميلادي پاپ کلمنت هشتم يک فنجان قهوه را نوشيد و از آن خرسند شد و تصميم به تاييد آن گرفت و از آن پس خوردن قهوه در اروپا نيز رايج گرديد.

کافئين در تست هاي دوپينگ

کافئين نيز همانند خود قهوه سرگذشت جالبي داشته است. روزگاري استفاده از اين ماده در ورزش آزاد بود و البته دوراني بود که حتي استفاده از استروئيدها نيز در ورزش مجاز بود. سپس مصرف کافئين در ورزش ممنوع شد به نحوي که اگر شما را به جرم خوردن کافئين به منظور افزايش کارايي هاي ورزشي تان مي گرفتن و نمونه هاي شما از اين نظر مثبت مي شد شما ورزشکار خاطي معرفي شده و محروم مي شديد.

با مطالعه ي اثرات کافئين و با پي بردن به اين نکته که کافئين چندان اثر خيره کننده ي در افزايش کارايي هايي ورزشي نيز از خود نشان نداده است مصرف کافئين دوباره در ورزش آزاد شد و اصولا مي توان گفت که تکليف آژانس جهاني مبارزه با دوپينگ با کافئين خيلي مشخص نيست و بعيد نيست يکي از همين روزها دوباره کافئين به عنوان ماده ي غير مجاز معرفي گردد.

افدرين برادر گم شده ي کافئين

روزگاري بود که حتي مصرف افدرين که يکي از قدرتمند ترين محرک هاي سيستم عصبي به منظور افزايش توان و کارايي بدن و تشديد روند چربي سوزي مي باشد نيز منع قانوني نداشت و قوي ترين چربي سوزهاي مجاز که در قالب مکمل هاي غذايي وارد بازار مي شدند ترکيبي از افدرين و کافئين و آسپرين بودند که به نام کلي ECA معروف بودند و صد البته با خروج افدرين از فهرست ترکيبات مجاز در بدنه ي مکمل ها، توليد و عرضه ي اين دسته از چربي سوزها نيز منسوخ شد.

کلا سيستم به اين منوال است که حتي پس از خارج شدن ماده اي از فهرست ترکيبات مجاز مورد استفاده در مکمل ها نيز مکمل هايي که سابقا با استفاده از اين ماده توليد و عرضه مي شدند به دليل پر فروش و پر طرفدار بودن کماکان توليد و به همان نام عرضه مي شوند ولي در اصل فاقد اين ماده هستند و اين مسئله تا سال ها پس از خارج شدن اين دسته از مکمل ها از گردونه ي توليد و مصرف نيز ادامه داشت و صد البته نمونه هاي اخير ديگر فاقد افدرين بوده و ابدا کارايي نمونه هاي قديمي را نداشتند.

اثرات ورزشي کافئين

به تجربه و به تحقيق ثابت شده است که مصرف مقادير کافي از کافئين قبل از تمرين هم براي کساني که در سيستم هاي استقامتي تمرين مي کنند مفيد فايده بوده و هم براي کساني که در شدت هاي بالا و در سيستم هاي اسيد لاکتيک تمرين مي کنند موثر ظاهر شده است.

قهوه يا قرص

با مصرف مقادير زيادي قهوه ي با کيفيت نيز مي توان کافئين مورد نياز بدن براي تشديد کارايي را وارد بدن کرد و صد البته در اين ميان اين ماده به صورت کپسول و حتي پودر و حتي در بدنه ي مکمل هاي ترکيبي نيز توليد و به بازار عرضه شده است.

دز مصرف کلي کافئين

مصرف ۱۵۰ الي ۳۰۰ ميلي گرم از اين ماده در حدود ۳۰ الي ۶۰ دقيقه قبل از تمرين اعم از هوازي و بي هوازي به افزايش کارايي بدن در حين تمرين کمک کرده و از سوي ديگر با تشديد روند چربي سوزي تا حدودي به اهداف چربي سوزي و کاهش وزن نيز کمک خواهد کرد.

مصرف دوره اي کافئين

اين دسته از مکمل ها نيز جزو ارزان قيمت ترين و پر مصرف ترين مکمل هايي هستند که تا به امروز در دنيا عرضه شده اند. البته استفاده ي مداوم از اين ماده نيز به مرور زمان به کم اثر شدن آن بر بدن منجر مي شود و فرد براي گرفتن تاثيرات قوي ناگزير از افزايش دز مي شود که صد البته توصيه مي شود اين مکمل را نيز به صورت دوره اي مصرف کنيد به اين معني که ابتدا از دزهاي کم شروع به مصرف کرده و زماني که از اثرات آن احساس رضايت کرديد دز را در همين ميزان نگه داشته و مصرف را ادامه مي دهيد و پس از ده روز الي دو هفته و زماني که مصرف دزهاي معقول کافئين ديگر اثرات چنداني از خود بروز نمي دهد مصرف را به مدت يک هفته قطع کرده و سپس مصرف را از نو شروع کنيد.

به اين ترتيب از عادت کردن بدن به اين ماده که از اصلي ترين مشکلات در مصرف مکمل ها و حتي داروهاي حاوي محرک هاي سيستم عصبي است به خوبي پيشگيري خواهد شد.

BCAA

اسيد آمينه هاي شاخه اي، اسمي که براي اولين بار حدود ده سال قبل در سلسله مقالاتي که در مورد مکمل هاي غذايي و در البرز طلايي آن دوران  نوشتيم اين اسم را در مورد اين دسته از مکمل هاي غذايي و در مورد اين دسته از اسيد آمينه ها به کار برديم و اين اسم در اين شاخه از علوم بدنسازي ماندگار شد.

تا پيش از اين، از اسامي مختلفي همانند اسيد آمينه هاي زنجيري، اسيد آمينه هاي زنجيره دار، اسيد آمينه هاي شاخه دار و غيره استفاده مي شد ولي به دليل اينکه در آن دوران، مستند ترين و مستدل ترين و به روز ترين و ايضا روان ترين مقالات در زمينه ي مکمل هاي غذايي که خوانندگان تا به آن زمان در ايران خوانده بودند را ما در البرز تقديم حضور خوانندگان کرديم و به دليل محبوبيتي که اين نوشته ها در ميان مخاطبين پيدا کرد اين اسم و تعداد قابل توجهي از اسامي ابتکاري که ما در ترجمه ي متون تخصصي پرورش اندام به کار گرفتيم براي هميشه در دانش بدنسازي فارسي زبان ماندگار شد و اين مايه غرور من و نشان دهنده قدرت تاثير گذاري البرز بوده و هست.

کاربرد BCAA

شايد اصلي ترين تفاوتي که اسيد آمينه هاي شاخه اي يعني لوسين، ايزولوسين و والين با ديگر اسيد آمينه ها اعم از ضروري و غير ضروري داشته باشند اين است که اين سه اسيد آمينه به راحتي مي توانند در درون بافت هاي عضلاني به عنوان انرژي مورد استفاده قرار بگيرند و درست به همين دليل نيز اين سه اسيد آمينه به صورت مستقل و در قالب مکمل هايي موسوم به BCAA توليد و عرضه مي شوند تا ورزشکاران با استفاده از اين مکمل ها تسريع و تشديد در فرايند ريکاوري را بيش از پيش تجربه بکنند.

نتيجه ي تحقيقاتي که در مورد به کارگيري اسيد آمينه هاي شاخه اي در ميان ورزشکاران انجام شده بود به روشني اثبات مي کرد که بهره گرفتن از مکمل هاي حاوي اين سه اسيد آمينه به خوبي مي تواند موجب تسريع فرايند ريکاوري شده و از توليد درد و ناراحتي در توده هاي عضلاني که عموما در حين تمرين و پس از تمرين در ميان ورزشکاران رشته هاي قدرتي به وفور رخ مي دهد به خوبي جلوگيري بکند.

دز مصرف کلي اسيد آمينه هاي شاخه اي

مصرف دست کم ۶ الي ۱۰ گرم از اين اسيدآمينه ها قبل و يا در حين تمرين براي کساني که ورزش هاي سنگين و منظم مي کنند توصيه شده است.

سيترولين مالات

در قياس با مکمل هايي که تا به اينجا و در اين مقاله بررسي کرديم اين مکمل اخير براي خوانندگان، کمتر شناخته شده است و يقين دارم که تا به امروز کمتر با اسم اين مکمل برخورد داشته ايد. مکمل هايحاوي سيترولين مالات در اصل در دنيا به مکمل هاي برطرف کننده ي خستگي شهرت دارند و اصولا براي اين منظور از اين دسته از مکمل ها استفاده مي شود.

مکمل هاي ضد خستگي

از اين رو مکمل هاي حاوي سيترولين مالات را مي توان مکمل هاي ضد خستگي ناميد. تمرين هر چه ساده و ابتدايي و کم حجم و کم شدت باشد باز نيز موجب بروز خستگي مي شود و زماني که تمرينات فرد از شدت بسيار بالا و حجم بسيار زيادي برخوردار باشد قاعدتا ميزان خستگي که بروز مي کند نيز زيادتر خواهد بود.

خستگي يکي از آفت هاي متعددي است که در تمرينات قدرتي و جسمي مطرح مي باشد به اين معني که به خودي خود موجب افت محسوس کيفيت تمرينات شده و به همان ميزان از کارايي فرد در جريان تمرين و مسابقه مي کاهد. از اين دسته از مکمل ها براي برطرف کردن اين مشکل مي توان بهره گرفت.

اگر به چهل سال قبل برگرديم به ترکيبي موسوم بهCM  مي رسيم که در آن دوران و پس از پشت سر گذاشتن اعمال جراحي سنگين از اين دارو براي رفع خستگي هاي جسمي و حتي روحي کساني که در آن دوران استرس شديد و سنگين اعمال جراحي را پشت سر گذاشته بودند بهره گرفته مي شد و از اين نظر مي توان گفت که مکمل هاي کم کننده ي خستگي اصولا ابداعي جديد نبوده و دست کم چهل سال قبل از نمونه هاي مشابه در درمان بيماري هاي استفاده مي شده است.

CM

 CM در اصل چيزي نبود به جز ال سيترولين به همراه مالاتين که روي هم رفته به سيترولين مالات شهرت دارد. ترکيب اين دو مولکول باعث تقويت اثر هر يک از دو شده و نتيجه نيز به صورت افزايش توان بدن در توليد و آزاد سازي ATP در جريان تمرينات و همچنين به صورت افزايش توانايي بدن در از بين بردن خستگي ناشي از تمرين و تسريع ريکاوري پس از تمرين بروز مي کند و از اين روست که اين مکمل را به نام عمومي مکمل مهار کننده ي خستگي مي شناسند.

دستور مصرف کلي سيترولين مالات

گفته مي شود مصرف در حدود ۸ گرم از اين ماده در حدود ۶۰ دقيقه قبل از اجراي تمرينات موجب افزايش ميزان انرژي در جريان تمرين شده و از سوي ديگر خستگي پس از تمرين را نيز به نحو موثري کاهش داده و سبب مي شود تا فرد هر چه سريع تر براي جلسه ي بعدي تمرين آمادگي لازم را پيدا کند.

افزاينده هاي NO

اين دسته از مکمل ها را به نام عمومي مکمل هاي پمپاژ خون مي شناسيد. اين مکمل به افزايش خون رساني و به تشديد پمپاژ خون به سمت عضلات کمک کرده و به اين ترتيب علاوه بر دم انداختن عضلات که خوشايند همه ي شما مي باشد به تشديد خون رساني و تشديد غذا رساني به عضلات کمک کرده و از سوي ديگر موجب دفع شدن هر جه بهتر مواد زايد از عضلات شده و به اين ترتيب تمرين با کيفيت تر و رشد بهتري را براي شما به ارمغان مي آورد.

پمپاژهاي طبيعي

گفته مي شود مواد غذايي طبيعي همانند چغندر، لبو، تربچه و همچنين انار از مواد غذايي و طبيعي بسيار غني از نظر اکسيد نيتروژن مي باشد و خوردن اين قبيل مواد خصوصا قبل از تمرين موجب افزايش محسوس پمپاژ و موجب تشديد محسوس خون رساني به بافت ها مي گردد ولي با اين وجود امروزه نمونه هاي بسته بندي شده در شکل و شمايل مکمل هاي غذايي نيز به بازار عرضه شده است و به وفور نيز مورد استفاده قرار مي گيرد.

تحقيقات محدودي در زمينه ي ارتباط عصاره ي چغندر و لبو و همچنين انار در افزايش کارايي عضلات در جريان تمرينات استقامتي و حتي بي هوازي انجام شده است و صد البته به نتايج قابل پيش بيني مورد تاثير مثبت اين مواد غذايي نيز رسيده اند و اجالتا شما مي توانيد از اين منابع طبيعي غذايي براي نيل به اين هدف بهره ببريد و صد البته استفاده از نمونه مکمل هايي که براي اين منظور به بازار عرضه شده اند نيز خالي از لطف نخواهد بود.

مکانيسم اثر پمپاژ هاي خون

زماني که خون رساني به بافت هاي بدن تشديد شده و به اين ترتيب اکسيژن بيشتر و مواد غذاي بيشتر به عضلات رسيد و از سوي ديگر مواد زايد که حکم سم را براي سلول ها دارد به سرعت از عضلات تخليه شد مي توان اميد داشت که از يک سو دردي که در اثر تجمع اسيد لاکتيک و ديگر سموم در عضلات حادث شده و از کيفيت و کارايي تمرين مي کاهد مهار گردد و از سوي ديگر کارايي عضلات در تمرينات فيزيکي افزايش محسوسي را نشان دهد.

هشدار در مورد مکمل هاي پمپاژ

استفاده از اين نمونه مکمل ها اگرچه از نظر قانوني در آمريکا منعي ندارد ولي به دليل اينکه افزايش محسوس فشار خون با مصرف اين دسته از مکمل ها ديده مي شود، براي کساني که فشار خون بالا دارند ممنوع است چرا که با مصرف اين نمونه ها ممکن است فشار خون افراد افزايش محسوسي يافته و همين مسئله نيز به سکته هاي مغزي و يا دست کم تبعيات ناخوشايند افزايش فشار خون ختم شود.

مواد شيميايي در مکمل هاي غذايي

نمونه هاي بي کيفيت و قلابي توليد شده در وطن و همچنين نمونه هاي کم کيفيت و قلابي که از ديگر کشورهاي درپيت وارد کشور مي شوند ابدا حاوي مواد مجاز نيستند و از سوي ديگر مکملي که به اسم اصل وارد بازار مکمل مي شود بايد منشاء اثر گردد وگرنه از طرف مشتري رد مي شود!

 نتيجه اين مي شود که توليد کنندگان مکمل هاي قلابي براي توليد اين دسته از مکمل ها از داروهاي شيميايي استفاده مي کنند که ورود دزهاي خفيف اين داروها به بدن موجب افزايش شديد پمپاژ خون مي گردد به نحوي که کمترين افراط در مصرف اين داروها موجب پاره شدن عروق خوني اطراف شبکيه شده و همچينن موجب پاره شدن عروق خون رسان به مغز مي گردد و نتيجه ي اين دو مشکل نيز به صورت از بين رفتن بينايي و سکته هاي شديد مغزي بروز مي کند.

در صورتي که مکمل شما جزو مکمل هايي باشد که به دست جمشيد اوريجنال هاي وطني يا خارجي توليد شده باشد شک نداشته باشيد از اين دسته از داروهاي شيميايي در دزهاي سخاوتمندانه در بدنه ي اين مکمل ها بهره گرفته شده است به نحوي که فرد با مصرف دزهاي توصيه شده نيز ممکن است حالت هاي ناخوشايندي را تجربه کند که افزايش شديد فشار خون و پارگي عروق چشم و سکته هاي مغزي و يا دست کم فواره زدن خون از دماغ از جمله اين تبعات منتفي است.

اشاره به اين نکته را ضروري مي دانم که خون دماغ شدن در صورتي که دليل ديگري در بين نباشد يکي از ابتدايي ترين ترفندهاي بدن در مقابله با افزايش محسوس فشار خون است به اين معني که بدن با کاستن از حجم خون از وارد شدن فشار زياد به سيستم مويرگي و از پاره شدن مويرگ ها که به سکته هاي مغزي و غيره ختم مي شود جلوگيري مي کند.

داروهاي مخدر در مکمل هاي غذايي

من هم همانند شما هم از نمونه هاي اصلي مکمل ها استفاده کرده و هم از نمونه هاي قلابي بي بهره نبوده ام. در کنار نمونه هاي اصل و در کنار نمونه هاي به ظاهر اصل و در اصل قلابي و ري پک شده ي مکمل هاي پدر و مادر دار، مي توان مکمل هايي را ديد که اصل و نسب درست و درماني نداشته و اصلا مشخص نيست توليد کدام خراب شده اي هستند.

يک بار از يکي از اين نمونه که دست يکي از شاگردها بود يک دز مصرف کردم و بلافاصله بعد از مصرف اين نمونه، خارش شديد در گوش و نوک بيني و ديگر نواحي و علي الخصوص نواحي حساس بدن شروع شد و من به محتويات اين مکمل ترديد کردم و باور نکنيد هر کس که از آن بهره مي گرفت گويي که دز سنگيني از ترامادول و ترياک وارد بدن وي شده باشد شديدا خارش مي گرفت و اثرات تخدير در بدن وي بروز مي کرد. پس از بررسي فراوان به اين نتيجه رسيديم که قلابي زن محترم براي اينکه مکمل توليدي اش بي اثر نبوده و منشا اثر شده باشد قرص ارزان قيمت ترامادول خريده و خرد کرده و در توليد مکمل خود از اين داروي مخدر که به شدت اعتياد آور است استفاده کرده است!

دز مصرف مکمل هاي پمپاژ

معمولاً دز مصرف هر يک از مکمل ها به ساده ترين صورت ممکن و به زبان انگليسي بر روي محصول درج شده است ولي به طور عام مي توان گفت که ۵۰۰ ميلي گرم ماده ي موثر را در حدود ۳۰ الي ۶۰ دقيقه قبل از تمرين بايد مصرف کنيد.

پروتئين وي

پروتئين هاي زود جذب همانند پروتئين وي خصوصا براي وعده ي بعد از تمرين از بهترين مواد غذايي حال حاضر مي باشد که مي توان يافت و وارد بدن کرد. به طور کلي زمان بندي و زمان در تغذيه ي روزانه ي ورزشکاران از اهميت فوق العاده زيادي برخوردار است و خصوصا زماني که به وعده ي غذايي پس از تمرين مي رسيم بايد ماده اي غذايي را وارد بدن کنيم که در سريع ترين زمان ممکن جذب و وارد بدن شده و به عضلات رسيده و عضلات را از خطر تجزيه شدن نجات داده و از سوي ديگر به افزايش حجم و چگالي عضلات نيز کمک کند و براي نيل به اين آرزو پروتئين زود جذب وي يکي از بهترين گزينه هاست.

به تجربه هم ثابت شده است پروتئين وي در قياس با ديگر پروتئين ها همانند پروتئين سويا و يا کازئين کارايي بهتري خصوصا در وعده ي پس از تمرين داشته و کمک شايان توجه تري به عضله سازي کرده است.

تحقيقات انجام شده نيز به اثبات رسانده است استفاده ي مداوم از پروتئين وي دست کم در بازه ي زماني ۶ هفته اي به افزايش محسوس کارايي ورزشکاران در جريان تمرينات روزانه کمک کرده و به تشديد رشد و افزايش حجم عضلاني و افزايش چگالي نيز ختم شده است.

وعده ي غذايي پس از تمرين

شايد در باقي ساعات روز بتوان از ديگر پروتئين ها همانند کازئين و پروتيئن سويا و يا حتي پروتئين هاي مواد غذايي نظير سينه مرغ و فيله مرغ و گوشت قرمز و ماهي بهره برد و از نتيجه نيز احساس رضايت کرد ولي وقتي به وعده ي حساس غذايي پس از تمرين مي رسيم و با عنايت به اينکه سرعت عمل در اين وعده از اساس امور است تنها پروتئين وي مي باشد که به عنوان تک ستاره مي درخشد.

تغذيه در خدمت تمرين

پاورليفترها و وزنه بردارهايي که مشکل وزني نداشته باشند عموما پس از تمرين روزانه ي خود از کربوهيدارت نيز استفاده مي کنند ولي توصيه مي شود در اين وعده و در کنار کربوهيدارت ها از پروتئين وي نيز بهره گرفته شود تا تغذيه هر چه بيشتر در خدمت تمرين باشد.

دستور مصرف کلي وي

به طور عام مي توان گفت بسته به وزني که فرد دارد و بسته به شدت تمريني که داشته است دست کم در وعده ي پس از تمرين بايد حدود ۳۰ الي ۴۰ گرم پروتئين با کيفيت وي را وارد بدن خود بکند. اين در حالي است که در ديگر وعده ها و در ديگر ساعات روز نيز مي توان از اين دسته از مکمل ها استفاده کرد ولي استفاده از اين دسته از مکمل ها در اين وعده از روز حالت اجبار را دارد.

گلوتامين

زماني که در شدت هاي بالا تمرين مي کنيد و زماني که حجم عظيمي از پروتئين را در طول روز وارد بدن مي کنيد سموم زيادي در خون و در عضلات تجمع مي يابند که بايد يا بي اثر شده و يا از بدن دفع شوند. از جمله ي اين سموم مي توان به آمونياک و اوره اشاره کرده که به طور مستقيم باعث افت محسوس در کارايي ورزشکاران شده و از سوي ديگر در طولاني مدت مي توان سلامت آدمي را تهديد بکند.

گلوتامين که در قالب مکمل توليد و عرضه مي شود اصولا براي تسريع در ريکاوري به کار گرفته شده و از سوي ديگر بدن را از سمومي نظير اوره پاک مي کند. از جمله ديگر اثرات گلوتامين مي توان به بالانس کردن اسيديته خون اشاره کرد و حتما مي دانيد زماني که بالانس اسيديته خون بر هم مي خورد نمي توان اميد به تمرين با کيفيت داشت.

اثرات مثبت گلوتامين را نمي توان در چند پارگراف بيان کرد و به دليل اينکه اين مقاله اصولا به گلوتامين اختصاص نداده شده است به همين مختصر بسنده مي کنيم.

دستور مصرف کلي گلوتامين

در طول روز مي توان ۲۰ الي ۳۰ گرم گلوتامين وارد بدن کرد که دست کم ۱۰ گرم از اين مقدار بايد در وعده پس از تمرين وارد بدن گردد.

روغن ماهي

اينکه چربي هاي مفيد را در قالب مکمل هاي غذايي وارد بدن خود کنيم براي ما ايراني ها زياد جا افتاده نيست. حتي به اينکه اصلا بدن نياز به چربي داشته باشد نيز به ديده ترديد مي نگريم ولي اولا بدن براي تامين نيازهاي خود و براي حفظ سلامت خود و براي بالانس نگه داشتن هورمون ها و خصوصا هورمون هاي مردانه نياز به دريافت روزانه مقادير کافي از چربي هاي مفيد دارد و اين مسئله امروزه بر کسي پوشيده نيست در ثاني اين چربي هاي بايد به صورت منظم وارد بدن شود و در برخي موارد براي نيل به اين منظور نيازمند استفاده از مکمل هاي غذايي خواهيم شد.

چربي هاي مفيد امروزه در قالب مکمل هاي غذايي و خصوصا مکمل هايي موسوم به روغن هاي ماهي در دسترس هست و ورزشکاران اعم از ورزشکاراني که به دنبال وزن و حجم بوده و يا کساني که به دنبال کاستن از وزن خود هستند بايد از اين دسته از مکمل ها استفاده بکنند.

بدن از چربي هاي مفيد براي اهداف مختلف استفاده مي کند به نحوي که حذف اين نمونه از چربي ها از رژيم غذايي به تبعات بد شديدي ختم مي شود که بر هم خوردن بالانس هورموني بدن يکي از اين صدها پيامد منفي است.

 دستور مصرف کلي روغن ماهي

روزانه در حدود دو گرم از اين ماده را بايد در وعده هاي متعدد وارد بدن کنيد.

صادق سلامي

0 0 vote
Article Rating

مطالب مرتبط

اشتراک
نوع اشتراک
guest
6 Comments
قدیمی ها
تازه ترین ها دارای بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
nikandisheh
nikandisheh
1 سال قبل

مصرف ماهی یه بار ناندرولون ضرر داره؟

بیژن
بیژن
8 ماه قبل

عالی بود. ممنون. مکمل کراتین رو میشه طبق همین روالی که در دستور العمل ذکر کردید، ۱ ماه مصرف ۲ هفته استراحت در تمام طول سال استفاده کرد؟ احتیاط یا مورد اضافه ای برای محکم کاری وجود داره؟ در صورتی که همیشه بخواهیم استفاده کنیم

ali
ali
21 روز قبل

به نظر شما bcaa و گلوتامین برای افراد نچرال که تغذیه درست و شدت تمرینی بالا دارند اثری دارد یا بی اثر است؟

mohsen
mohsen
21 روز قبل

نظر شما در مورد hmb و کازیین چیست ؟

6
0
نظر بدهید.x
()
x