شانه منجمد

شانه منجمد

شانه منجمد که شانه یخ زده نیز نامیده می شود نوعی بیماری بسیار دردناک با منشا نامعلوم است که در پزشکی به نام Adhesive capsulitis نیز نامیده و شناخته می شود. کلا پزشکی در برخورد با بیماری های آناتومیکی که منشا مشخص ندارند نظیر این بیماری و آرتروز و غیره کار زیادی از پیش نبرده است و نمی برد.

این بیماری معمولا بین سنین ۴۰ الی ۶۰ سالگی و با منشا نامشخص روی می دهد. این بیماری عمدتا در زنان شایع تر است و در حدود دو الی پنج درصد جمعیت در کره ی زمین نیز به این بیماری در درجات مختلف دچار می شوند که البته عدد قابل ملاجظه و نگران کننده ای نیز هست.

شانه منجمد با درد پیش رونده در شانه که در امتداد دست ادامه نیز می باشد شروع می شود. درد در ابتدا شب ها به سراغ فرد می آید و درست به همین دلیل نیز در اغلب موارد این بیماری با درد و تیر کشیدن قلب اشتباه گرفته شده و فرد را تا کلینیک های قلب و عروق می برد.

درد به قدرتی شدید و گمراه کننده است که تشخصی های اولیه بر بیماری قلبی و بیرون زدگی دیسک های گردنی استوار می گردد و این یکی از اصلی ترین دلایل تشخیص دیر هنگام این بیماری است هر چند تشخیص زود هنگام آن نیز کمک زیادی به فرد نمی کند چون بدون تعارف پزشکی در برابر این بیماری و بیماری شانه و آرتروز و … عملا عقیم است!

درد به مرور در طول روز نیز حادث می شود. رفته رفته مفصل شانه گویی که منجمد شده باشد قدرت حرکت خود را را از دست می دهد گویی که استخوان بازو در مفصل شانه به استخوان کتف چسبیده باشد. در این بیماری کپسول شانه که از جنس بافت همبند نیز می باشد ضخیم شده حرکت را محدود و حتی ناممکن می کند.

مبتلایان به شانه منجمد به مرور توان حرکت در مفصل شانه را از دست می دهند و برای حرکت دادن دست ناگزیر باید استخوان کتف را نیز حرکت دهند. این بیماری گفته می شود با فیزوتراپی تا حدودی قابل بهبود می باشد و البته فیزوتراپی این بیماری دردناک است و گاه باید با بیهوشی همراه باشد.

4.5 2 votes
امتیازدهی به مقاله

مطالب مرتبط

اشتراک
نوع اشتراک
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظر بدهید.x